Діагностика та лікування гіпертонії

Діагностика та лікування гіпертонії

Гіпертонія (артеріальна гіпертензія) – це стан, у якому артеріальний тиск постійно підвищено. Несконтрольована гіпертонія може призвести до серйозних ускладнень, таких як інфаркт міокарда, інсульт, аневризм аорти, артеріальна недостатність та інші.

Які симтоми та ознаки гіпертонії?

Гіпертонія (артеріальна гіпертензія) може протікати без симптомів протягом тривалого часу. Тому гіпертонія часто називається “німим убивцею”, оскільки люди не знають про свій підвищений артеріальний тиск доти, доки не виникнуть ускладнення.

Проте деякі люди можуть відчувати такі симптоми та ознаки гіпертонії:

 • Головний біль, часто в потиличній ділянці;
 • Запаморочення та почуття невпевненості в позі;
 • Перебої в серцебиття або пульсації в голові та шиї;
 • Почуття втоми та слабкості;
 • Потливість;
 • Затуманений зір

За наявності цих симптомів слід звернутися до лікаря для подальшої діагностики та лікування гіпертонії. Однак у більшості випадків гіпертонія не викликає симптомів, тому рекомендується регулярно вимірювати артеріальний тиск для виявлення підвищення тиску та своєчасного початку лікування.

Діагностика гіпертонічної хвороби

Діагностика гіпертонічної хвороби (ГБ) включає кілька етапів:

Вимірювання артеріального тиску (АТ). Лікар вимірює артеріальний тиск пацієнта за допомогою тонометра. У разі, якщо АТ підвищено (систолічний АТ вище 140 мм рт.ст., діастолічний АТ вище 90 мм рт.ст.), діагностують гіпертонію.

Історія хвороби та фізичний огляд. Лікар з’ясовує у пацієнта наявність симптомів та факторів ризику гіпертонії, включаючи спадковість, вік, стать, наявність інших захворювань тощо. Також проводиться фізичний огляд, що включає вимір ваги, зростання, кола талії, оцінку стану серцево-судинної системи, вушних судин, очного дна тощо.

Лабораторні аналізи. Пацієнту можуть призначити кров на визначення рівня холестерину, глюкози, креатиніну та інших показників, які можуть підвищувати ризик розвитку гіпертонії або її ускладнень.

Електрокардіограма (ЕКГ). Це неінвазивний метод, що дозволяє оцінити функціонування серця та виявити ознаки збільшення його розмірів чи деформацій.

УЗД серця та судин (ЕхоКГ, Доплерографія). Дозволяє оцінити розміри та функціонування серця, швидкість кровотоку в судинах та виявити ознаки підвищеного ризику розвитку ускладнень гіпертонії.

Добове моніторування артеріального тиску. Дозволяє оцінити АТ пацієнта протягом доби, у тому числі у різні періоди активності та спокою. Дані моніторування допомагають визначити найбільш ефективне лікування.

Загальна діагностика гіпертонічної хвороби включає комплексну оцінку стану пацієнта та його ризику розвитку ускладнень гіпертонії. Він визначається на основі результатів аналізів та обстежень.

Лікування гіпертонічної хвороби

Лікування гіпертонічної хвороби має бути індивідуальним і спрямоване на зниження рівня артеріального тиску, контроль супутніх захворювань та профілактику ускладнень. Зазвичай лікування починається з нефармакологічних заходів та змін у способі життя, таких як:

Обмеження споживання солі. Рекомендується зменшити кількість споживаної солі до 5-6 г на день.

Помірна фізична вправа. Рекомендується помірна фізична активність, така як щоденна ходьба, плавання, їзда на велосипеді, заняття йогою.

Правильне харчування. Рекомендується збільшити споживання фруктів, овочів, риби, цільнозернових продуктів та зменшити споживання жирних та солодких продуктів.

Зниження ваги. Рекомендується зниження ваги при надмірній вазі.

Обмеження споживання алкоголю та відмова від куріння.

Зниження рівня стресу. Рекомендується уникати ситуацій, які можуть спричинити емоційний стрес.

Якщо нефармакологічні методи не дали достатнього результату, то може бути призначена лікарська терапія. Ліки, що використовуються для лікування гіпертонії, можуть включати:

Діуретики, які допомагають зменшити рівень натрію в організмі та виведення зайвої рідини з організму.

Бета-блокатори, які зменшують частоту серцевих скорочень та знижують артеріальний тиск.

Інгібітори АПФ (ангіотензин-перетворюючого ферменту), які допомагають розширювати кровоносні судини та знижувати артеріальний тиск.

Блокатори кальцієвих каналів, які допомагають розширювати кровоносні судини та знижувати артеріальний тиск.

Антагоністи альдостерону, які допомагають знижувати рівень натрію в організмі та зменшувати виведення зайвої рідини з організму.

Вибір лікарських препаратів та їх дозування залежать від тяжкості та тривалості захворювання, наявності супутніх захворювань та індивідуальних особливостей пацієнта.

Крім того, важливо регулярно контролювати рівень артеріального тиску та проводити додаткові дослідження для оцінки функції органів-мішеней (наприклад, серця, нирок, очного дна), оскільки гіпертонія може призводити до різних ускладнень, таких як інфаркт, інсульт, хронічна ниркова недостатність, порушення зору та ін.

Загалом лікування гіпертонії має бути комплексним, з урахуванням не тільки рівня артеріального тиску, а й супутніх захворювань та факторів ризику. Однак важливо пам’ятати, що найефективніше лікування – це профілактика, яка полягає в регулярному контролі свого здоров’я та змінах у способі життя.

Яке лікування при гіпертонічній хворобі найефективніше?

Найбільш ефективне лікування гіпертонічної хвороби залежить від багатьох факторів, включаючи ступінь підвищення артеріального тиску, наявність супутніх захворювань, вік пацієнта та його індивідуальні особливості. Крім того, ефективність лікування може бути різною у різних пацієнтів.

Важливо пам’ятати, що ефективність лікування гіпертонії може суттєво підвищуватися, якщо пацієнт дотримується рекомендацій лікаря та вносить необхідні зміни у свій спосіб життя.

Як швидко знизити тиск при гіпертонії?

При гіпертонії не рекомендується використовувати методи екстреного зниження артеріального тиску без консультації лікаря, оскільки неправильне зниження тиску може бути небезпечним для здоров’я.

Однак, якщо пацієнт вже отримав дозвіл від лікаря на використання методів екстреного зниження тиску, то можуть бути використані такі методи:

 • Дихальна гімнастика: глибоке та повільне дихання може допомогти розслабитися та знизити тиск.
 • Медитація: медитація та інші методи релаксації можуть допомогти знизити рівень стресу та знизити тиск.
 • Фізичні вправи: коротка прогулянка або легкі вправи можуть допомогти знизити тиск.
 • Обмеження споживання солі: скорочення споживання солі може допомогти знизити тиск на короткий термін.
 • Питання води: пиття достатньої кількості води може допомогти знизити тиск, особливо якщо пацієнт зневоднений.

Однак ці методи можуть бути ефективними лише для короткочасного зниження тиску, а не для тривалого контролю гіпертонії. Для довгострокового контролю артеріального тиску та запобігання ускладненням необхідно регулярно приймати ліки та дотримуватися рекомендацій лікаря щодо зміни способу життя.

Запис на прийом