Діагностика та лікування стенокардії

Діагностика та лікування стенокардії

Стенокардія – захворювання, пов’язане з порушенням кровопостачання серця, яке проявляється нападами болю в грудях. Ця стаття описує причини, симптоми, методи діагностики, лікування та профілактику стенокардії.

Що таке стенокардія?

Стенокардія – це захворювання, яке пов’язане з порушенням кровопостачання серця, внаслідок чого відбуваються напади болю в грудях. Це зазвичай відбувається через вузьку або хвору коронарну судину, яка постачає кров у серце. Стенокардія може призвести до серцевого нападу, якщо не буде вчасно діагностована та лікована. Стенокардія зазвичай проявляється відчуттям тиску, печіння або болю в грудях, що давить, яка може поширюватися на ліве плече, шию, щелепу, руку або спину. Вона часто проявляється під час фізичного навантаження або емоційного стресу і зазвичай знімається у спокої або після нітрогліцерину.

Причини стенокардії

Основними причинами стенокардії є порушення кровообігу в серці, які можуть бути спричинені різними факторами, включаючи:

 • Атеросклероз – це захворювання, при якому на стінках артерій утворюються бляшки, що складаються з жирових відкладень, холестерину та інших речовин.
 • Обструктивний коронарний артеріальний захворювання – це захворювання, при якому артерії, які постачають кров у серце, звужуються або закупорюються через накопичення жирових відкладень та інших матеріалів.
 • Спазм коронарних артерій – це різке скорочення м’яза в стінках артерій, що може призвести до тимчасового звуження коронарних артерій і недостатнього надходження кисню до серця.
 • Артеріальна гіпертензія – підвищений тиск в артеріях може призвести до пошкодження стінок судин та збільшення ризику стенокардії.
 • Діабет – це захворювання, при якому рівень цукру в крові підвищується, що може пошкодити стінки коронарних артерій та збільшити ризик розвитку стенокардії.

Деякі інші фактори, такі як куріння, підвищений холестерин, ожиріння, малорухливий спосіб життя та спадковість також можуть підвищувати ризик розвитку стенокардії.

Симптоми стенокардії

Основним симптомом стенокардії є відчуття тиску, печіння або болю, що давить в грудях. Зазвичай ці відчуття виникають при фізичному навантаженні або емоційному стресі, коли серце потребує більшої кількості кисню. Біль може поширюватися на ліве плече, шию, щелепу, руку чи спину.

Інші симптоми стенокардії можуть включати:

 • Відчуття сором’язливості в грудях
 • Відчуття здавлення у грудях
 • Відчуття тяжкості у грудях
 • Відчуття тиску або печіння в грудях, яке може поширюватися на ліве плече, шию, щелепу, руку чи спину
 • Відчуття задишки
 • Сильне потовиділення
 • Запаморочення
 • Відчуття слабкості
 • Тусота

Симптоми стенокардії можуть посилюватися при фізичному навантаженні та зменшуватись у стані спокою або після прийняття нітрогліцерину. Якщо у вас є підозра на стенокардію, необхідно негайно звернутися до лікаря для діагностики та лікування.

Діагностика стенокардії

Діагностика стенокардії включає ряд досліджень, щоб підтвердити наявність захворювання і визначити його ступінь тяжкості. Деякі з основних методів діагностики стенокардії включають:

 • ЕКГ (електрокардіографія) – це тест, який записує електричну активність вашого серця і допоможе виявити аномалії, пов’язані зі стенокардією.
 • Тести фізичного навантаження – такі як тест на біговій доріжці або велоергометрія, які допомагають виявити посилення симптомів стенокардії у відповідь на фізичне навантаження.
 • Образотворчі методи дослідження серця – такі як ехокардіографія, магнітно-резонансна томографія (МРТ) та комп’ютерна томографія (КТ), які допомагають виявити порушення кровообігу в серці та визначити ступінь ушкодження серцевого м’яза.
 • Катетеризація серця – це процедура, при якій тонкий гнучкий трубчастий інструмент (катетер) вводиться через артерію в серце, щоб виміряти тиск у серці та артеріях, та визначити ступінь закупорки коронарних артерій.
 • Тести крові – такі як аналіз рівня тригліцеридів і холестерину в крові, а також тест на наявність C-реактивного білка, який може свідчити про наявність запалення в серцевих артеріях.

Діагностика стенокардії потребує комплексного підходу та визначається лікарем залежно від симптомів та історії захворювання пацієнта.

Лікування стенокардії

Лікування стенокардії може включати медикаментозну терапію, немедикаментозну терапію, так і процедури відновлення кровотоку в серцевих артеріях. Мета лікування полягає у зменшенні симптомів та покращенні якості життя пацієнта.

Медикаментозне лікування стенокардії

Медикаментозне лікування стенокардії може допомогти зменшити частоту та інтенсивність нападів стенокардії, а також знизити ризик серцевих ускладнень. Ось кілька типів ліків, які можуть бути застосовані для лікування стенокардії:

Нітрати. Нітрати є найчастіше застосовуваним класом ліків під час лікування стенокардії. Вони можуть допомогти розширити судини та збільшити приплив кисню в серцевий м’яз. Нітрати можуть застосовуватись у формі таблеток, спреїв, пластирів або ін’єкцій.

Бета-адреноблокатори. Ці ліки знижують частоту серцевих скорочень та зменшують силу скорочень, що допомагає знизити потребу серця в кисні. Вони можуть зменшити ризик серцевих ускладнень. Бета-адреноблокатори приймаються як таблетки.

Антагоністи кальцію. Ці ліки допомагають розширити судини та збільшити приплив кисню в серцевий м’яз. Вони також можуть зменшити частоту серцевих скорочень. Антагоністи кальцію приймаються у вигляді пігулок.

Інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту (ІАПФ) та блокатори рецепторів ангіотензину II (БРА). Ці ліки допомагають знизити кров’яний тиск та зменшити навантаження на серце, що може допомогти знизити ризик серцевих ускладнень.

Аспірин. Аспірин може допомогти знизити ризик тромбоутворення в кровоносних судинах і запобігти утворенню згустків крові, які можуть призвести до інфаркту міокарда або інсульту.

Статин. Статини можуть допомогти знизити рівень холестерину в крові, що може допомогти знизити ризик серцевих ускладнень.

Залежно від вашого стану та інших факторів, кардіолог може призначити одне або кілька ліків для лікування стенокардії.

Немедикаментозне лікування стенокардії

Крім медикаментозної терапії та процедур відновлення кровотоку, немедикаментозне лікування також може допомогти при стенокардії. Воно може включати такі методи:

Зміна способу життя:

 • Відмова від куріння, тому що нікотин може викликати спазми судин і погіршити кровотік у серці.
 • Помірні фізичні вправи, такі як щоденна ходьба або плавання, можуть покращити кровообіг та зменшити симптоми стенокардії.
 • Регулярний контроль ваги та підтримання здорової дієти, щоб знизити рівень холестерину в крові та зменшити навантаження на серце.

Розслаблення та управління стресом:

 • Розслаблюючі методи, такі як йога, медитація або глибоке дихання можуть знизити стрес і покращити якість сну.
 • Консультація з психологом або психіатром, якщо стрес є значною проблемою, яка погіршує симптоми стенокардії.

Управління лікарським лікуванням:

 • Дотримання рекомендованого режиму прийому медикаментів та дотримання рекомендацій лікаря з дозування та прийому ліків.

Немедикаментозне лікування не є заміною медикаментозної терапії та процедур відновлення кровотоку, але може бути додатковим методом для зменшення симптомів та покращення якості життя при стенокардії. Важливо обговорити будь-які зміни життя або використання додаткових методів лікування зі своїм лікарем.

Інтервенційне лікування стенокардії

Інтервенційне лікування стенокардії включає процедури, спрямовані на відновлення нормального кровотоку в серці шляхом розширення або реконструкції хворих судин. Ось кілька основних методів інтервенційного лікування стенокардії:

Ангіопластика. Це процедура, в якій лікар розширює вузькі ділянки в хворих артеріях серця, використовуючи невеликий балон, який надувають на короткий час. Зазвичай, цю процедуру проводять з використанням катетера, який вводять через пахвинну артерію або радіальну артерію в зап’ястя. У деяких випадках ангіопластика може супроводжуватися введенням стенту – тонкої трубки, яка утримує розширену посудину у відкритому стані.

Коронарне шунтування. Це процедура, при якій лікар створює обхідний шлях навколо хворої артерії, щоб відновити нормальний кровотік у серці. Зазвичай це робиться шляхом виготовлення мосту з іншої артерії у тілі або використання судини-донора.

Транскатетерна терапія. Це процедура, при якій лікар вводить спеціальний катетер усередину серця, щоб лікувати або діагностувати захворювання. Деякі з технологій, які можуть бути використані в транскатетерній терапії, включають:

 • Радіочастотна аблація, при якій використання високочастотного електричного струму допомагає лікувати аритмію.
 • Ехокардіографія, при якій використовують ультразвукові хвилі для створення зображень серця, щоб виявити проблеми з функцією серця.
 • Хірургічний клапан заміщення, при якому замінюють уражений серцевий клапан на новий клапан, впроваджений через катетер.

Залежно від ступеня ураження захворювання та інших факторів, ваш лікар може вирішити, що інтервенційне лікування стенокардії є найкращим варіантом для вас.

Профілактика стенокардії

Існує кілька методів профілактики стенокардії:

Здоровий спосіб життя. Харчування, багате фруктами, овочами, злаками, рибою та горіхами, може допомогти знизити ризик стенокардії. Помірні фізичні навантаження, такі як ходьба, плавання або їзда на велосипеді також можуть допомогти зміцнити серцево-судинну систему.

Контроль тиску та рівня холестерину. Регулярний контроль тиску та рівня холестерину в крові може допомогти виявити фактори ризику стенокардії та запобігти її розвитку.

Кинути куріння. Куріння є одним із головних факторів ризику стенокардії. Кинути куріння може допомогти зменшити ризик розвитку цього захворювання.

Зменшити споживання алкоголю. Помірне споживання алкоголю (не більше одного-двох напоїв на день для жінок і не більше двох-трьох напоїв на день для чоловіків) не підвищує ризик стенокардії, але вживання великих кількостей алкоголю може підвищити ризик розвитку цього захворювання.

Слідкувати за вагою. Ожиріння є фактором ризику стенокардії. Слідкувати за вагою та підтримувати її в нормі може допомогти знизити ризик цього захворювання.

Стежити за рівнем стресу. Хронічний стрес може підвищити ризик розвитку стенокардії. Регулярні вправи релаксації, такі як йога, медитація або глибоке дихання, можуть допомогти знизити рівень стресу та зменшити ризик стенокардії.

Регулярні медичні обстеження. Регулярні медичні обстеження можуть допомогти виявити фактори ризику стенокардії та розпочати лікування на ранній стадії, що може допомогти запобігти розвитку цього захворювання.

Стенокардія є серйозним захворюванням, яке потребує своєчасної діагностики та лікування. Симптоми стенокардії, такі як біль у грудях, необхідно звертати увагу та обговорювати з лікарем, щоб була можливість розпочати лікування. Немедикаментозні методи лікування, такі як зміна способу життя, контроль тиску та рівня холестерину, кидок куріння та вживання алкоголю, можуть допомогти знизити ризик розвитку стенокардії. Однак, якщо стенокардія вже діагностована, медикаментозне та інтервенційне лікування може бути необхідним. Дотримання рекомендацій лікаря та профілактичних заходів може допомогти запобігти розвитку стенокардії та зберегти здоров’я серця.

ПОСЛУГИ

Запис на прийом