Цистит – Дуже часте захворювання, що знаходиться на другому місці за зверненнями за медичною допомогою після гострих інфекцій дихальної системи.
Види циститу:
- Гострий і хронічний
- ускладнений і неускладнений
- інфекційного походження і неінфекційного (після перенесеної променевої терапії, побічних дій медикаментів, алергенів)
- первинний і вторинний (внаслідок іншого основного захворювання)
Частіше хворіють особи жіночої статі і пов’язано це з особливостями анатомії (коротка і широка уретра, близько розташована до піхви і анусу-які є джерелами надходження патогенної флори в уретру і сечовий міхур жінки з наступним запаленням). Основні вікові категорії-активне статеве життя (20-30 років) і клімактеричний вік (старше 50 років).
Особливістю перебігу циститів в постменопаузі є рецидивний і довгостроково протікає процес важко піддається лікуванню і як правило пов’язаний з атрофічними змінами в урогенітальному тракті і природно дефіцитом естрогенів. Цистит з упевненістю можна назвати “жіночої” хворобою, мужщина практично не хворіють на цистит
Основні шляхи проникнення інфекції в сечовий міхур:
- гематогенний
- лімфогенний
- спадний
- висхідний
Чільна роль з урахуванням зарубіжних і вітчизняних досліджень припадати на висхідний шлях інфікування слизової сечового міхура
Предраспологающие умови для виникнення циститу:
- порушення уродинаміки, що приводить до застою сечі і відповідно її інфікування
- Рідкісні сечовипускання також призводять до застою сечі в сечовому міхурі
- захворювання гінекологічні (вагініти, запалення яєчників-аднексити) у зв’язку з чим необхідна консультація гінеколога – яку вам люб’язно запропонують пройти в Харкові в медичному центрі-b-healthy clinic- де працюють дуже досвідчені фахівці і проводять діагностику на самому якісно і сучасному обладнанні.
Клінічні прояви циститу:
- Дизуричніявища-часті і хворобливі сечовипускання
- особливо інтенсивний біль в кінці сечовипускання
- неприємний запах і мутність сечі
- Часто – сечовипускання з домішкою крові в кінці сечовипускання(геморагічний цистит)
Макрогематурия – червона сеча. яка лякає всіх без винятку і пов’язана з підвищений ламкістю судин в підслизовому шарі сечового міхура і не як причина в пухлини, яку запідозрили у себе пацієнти.
Розвіяти всі страхи і сумніви, поставити правильний діагноз і призначити якісне лікування вам допоможуть в Харкові фахівці медичного центру b-healthy-clinic, висококваліфіковані лікарі нефрологи, які проведуть огляд, зберуть анамнез, призначать додаткові обстеження, інтерпретують аналізи, інструментальну діагностику, також підберуть вам терапію з урахуванням світових стандартів надання медичної допомоги при циститі.
- Болі в нижніх відділах живота з іррадіацією або без в промежину, задній прохід
- періодично-субфебрильна температура
- імперативні сечовипускання (невідкладні сечовипускання)
- У жінок в клімактеричному віці – ноктурія (нічні сечовипускання, які переводять і вимотують жінок, заважаючи повноцінному відпочинку)
- Стресове і ургентне нетримання сечі
Діагностика циститу:
Золотим стандартом – є клінічний аналіз сечі з мікроскопом сечового осаду (в місті Харкові в медичному центрі b-healthy-clinic ви зможете скористатися можливістю – здачі сечі і визначення основних 10 показників тест смужкою, так і здати аналіз сечі для лабораторної діагностики, яку проведуть лаборанти високої кваліфікації на якісному обладнанні лабораторій Аналітика і ЦМЕІ, з якими у нас укладено договір про співпрацю. Тест-смужки – визначення лейкоцитарної естерази, бактерій.
До додаткових: ультразвукова діагностика – специфічних змін на узі може і не бути “Потовщення слизової” – не завжди на користь запалення слизової сечового міхура.
УЗД – більше показана для виключення неінфекційних процесів – а саме сечокам’яної хвороби, пухлини, дивертикулів, циститів, пов’язаних з проведенням хіміотерапіі.В місті Харкові в медичному центрі b-healthy-clinic – ультразвукова діагностика проводиться на імпортному високоякісного обладнанні (philips-7).лікарями фахівцями вищої кваліфікаційної категорії, які проведуть якісний огляд, встановлять точний діагноз і призначать лікування базуючись на принципах доказової медицини.
Бак.посев сечі на флору і чутливість до антибіотиків – в ідеалі до початку антибактеріальної терапії (найчастішим збудником є E, Coli.-кишкова паличка) тропного до клітин епітелію сечових шляхів. Дана бактерія має багато захисних властивостей у зв’язку з чим персистирует і дуже важко піддається лікуванню – антибіотикорезистентні. Інші збудники-клебсіелла, ентерококі, хламідії, гриби і ін. Зустрічаються рідко.
Фактори, предрасполгающіе до виникнення циститів:
- порушення гігієни
- часта зміна статевих партнерів
- незахищені статеві акти, що призводять до інфікування генітальними інфекціями, які дуже погано піддаються лікуванню
- контрацепція сперміцидами
- мочекам’яна хвороба
- запори
Етіологія (причини) циститу
- Вроджені аномалії сечовидільної системи
- часті захворювання сечостатевої системи в дитинстві
- супутня патологія (цукровий діабет, онкологічні захворювання) пролапс геніталій
- травма слизової оболонки сечового міхура
- венозний застій в малому тазу
Диференціальна діагностика
- Вагинит – обов’язкова умова-це виділення з піхви з запахом, свербінням з можливими дизурическими явищами, але частіше без частих сечовипускань
- нейрогенная дисфункція сечового міхура – присутність частих, але безболісних мочеиспусканий і немає запальних змін в аналізах сечі (лейкоцитурии, бактерійуріі)
- захворювання сусідніх з сечовим міхуром органами (пухлини матки, ендометріоз)
Лікування циститу:
Згідно вітчизняним протоколам, базуючись на керівництво Європейської та Американської асоціації урологів-нефрологів, а також з урахуванням доказової медицини.
Основним методом лікування є антибактеріальна терапія, при виборі якої необхідно враховувати наступні фактори – спектр чутливості мікроорганізму, який викликав запальний процес, побічні ефекти, вартість (що теж має важливу роль) доведена ефективність препарату в клінічних дослідженнях.
Мета: створення високої концентрації активного речовини в сечі з низьким вмістом його в крові. З урахуванням доказової медицини і грунтуючись на міжнародних протоколах –
препаратом виборяа є – антибіотик широкого спектру дії – фосфоміцин (монурал) – приймати 3 г-одноразово. При збереження клінічних симптомів -можна продовжити до трьох діб.
Фторхінолони – також визнані всім медичним міжнародною спільнотою – антібіоткі першої лінії для лікування циститу. Високоефективний антибактеріальний препарат в отношненіі основного збудника (кишкової палички).
Цефалоспорини – антибіотики широкого спектру дії – активні як до грампозитивних, так і грамнегативних мікроорганізмів. Недолік даної групи препаратів – високий вміст активної речовини як в сечі, так і в крові. Найчастіше використовують таблетовані форми, що дуже зручно для пацієнта з одноразовим застосуванням втечении доби (цефіксим з різними торговими назвами-Цефікс, оптіцеф, сорцеф і т.д).Обов’язкова умова – повний курс антибактеріальної терапії, не припиняти прийом при поліпшенні самопочуття, в іншому випадку виробиться резистентність мікроорганізму до даного антимікробному препарату, і цистит недолікований перейде в стадію рецидивуючого циститу. Чи не доведена ефективність щодо прийому уросептиков в підтримуючої дозі тривалий час, так і по відношенню до медикаментів містять журавлину (Бадів).
Профілактика циститу:
- Дотримання особистої гігієни (чиста постільна і натільна білизна, зміна прокладок для щоденної інтимної гігієни)
- раціональне харчування, достатній водний режим
- своєчасне лікування гінекологом (вагінітів, кандидозу піхви)
- якісне лікування циститів з профілактикою загострень
- динамічне спостереження лікаря нефролога
- не переохолоджуватися
- виключити безладні статеві зв’язки, незахищені статеві акти.